Aktuálny seminár

"Povinnosti mzdovej účtovníčky pri uzávierke roka 2014 a legislatívne zmeny k 1.1.2015"

Podrobnejšie info a prihlášky emailom na reliaba@gmail.com

Prihlášku nájdete aj tu: http://www.porada.sk/skolenia/

Novely Zákonníka práce k 1.7.2014 a 1.1.2015

Zmeny v dohodách od 1.7.2014 - dočasné zamestnávanie a agentúry dočasného zamestnávania od 1.1.2015 - ďalšie zmeny od 1.1.2015 - nové sumy stravného od 1.11.2014 - minimálna mzda a minimálne mzdové nároky v roku 2015 - zmena zákona o cestovných náhradách od 1.1.2015

Novela zákona o sociálnom poistení k 1.1.2015

Dohody o brigádnickej práci študentov v roku 2015 - zmena rozhodujúceho obdobia pri výpočte nemocenských dávok a náhrady príjmu - automatické zvýšenie dôchodkov pracujúcich dôchodcov - zvýšenie maximálnych vymeriavacích základov a zmeny ďalších veličín pri odvodoch - vymeriavací základ, minimálny základ, prihlasovanie do SP a ďalšie zmeny pre SZČO

Novela zákona o zdravotnom poistení k 1.1.2015

Zavedenie odpočítateľnej položky - kto si môže, kto nemôže uplatniť odpočítateľnú položku - odpočítateľná položka pri výpočte preddavkov - odpočítateľná položka v ročnom zúčtovaní poistného - preddavky na zdravotné poistenie SZČO v roku 2015 - poistné na zdravotné poistenie z podielov na zisku v roku 2015

Novela zákona o dani z príjmov k 1.1.2015

Nároky zamestnanca ako uplatniteľný daňový výdavok zamestnávateľa od 1.1.2015 - nový spôsob zdanenia nepeňažných príjmov zamestnanca - zmeny v daňovom bonuse 2015 - nezdaniteľné časti v roku 2015 - info o ďalších zmenách pre FO podnikateľov a PO

Ukončenie roka 2014 (povinnosti mzdovej účtovníčky)

Povinnosti pri ročnom zúčtovaní preddavkov na daň za rok 2014, termíny - vyplnenie tlačív „Vyhlásenie“ pre rok 2015 - potvrdenia o príjmoch zo závislej činnosti za rok 2014 - vyplnenie žiadostí o ročné zúčtovanie preddavkov na daň - vykonanie ročného zúčtovania za rok 2014, vysporiadanie preplatkov a nedoplatkov - venovanie 2% (3%) za rok 2014 - zamestnanecká prémia za rok 2014, príklady - nezdaniteľné časti za rok 2014 – daňovník, manžel(ka), II. pilier, III. pilier, príklady - tlačivá daňových priznaní FO za rok 2014 - evidenčný list dôchodkového poistenia za rok 2014

Šetrite Váš čas i peniaze

Počas jediného dňa sa na jednom seminári dozviete všetko podstatné, čo potrebuje vedieť mzdová účtovníčka k 1.1.2015 – ročné zúčtovanie preddavkov na daň, daňové priznania FO, všetky potrebné legislatívne zmeny.

Účastníci seminára dostanú rozsiahle materiály vo formáte A4 kde nájdu všetko potrebné k svojej práci:

- materiál k ročnému zúčtovaniu preddavkov na daň a daňovému priznaniu FO
- materiál so vzormi potrebných tlačív, vrátane nových daňových priznaní FO
- materiál s komentárom k legislatívnym zmenám s príkladmi
- a naviac novinku na trhu „mzdárskej“ literatúry – 330 stranovú brožúru formátu A4 „Mzdárske zákony 2015“ obsahujúcu všetky zákony potrebné vo mzdovej učtárni v aktuálnom znení platnom k 1.1.2015, vrátane komentára k legislatívnym zmenám (Zákonník práce, sociálne a zdravotné poistenie, daň z príjmov, náhrada príjmu pri PN, sociálny fond atď.).

Podrobnejšie info a prihlášky emailom na reliaba@gmail.com

Prihlášku nájdete aj tu: http://www.porada.sk/skolenia/

Čo čaká živnostníkov v roku 2015?

Rozhovor pre portál opoisteni.sk

Živnostníci,  ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za minulý rok, ktoré vám v uplynulých dňoch poslali zdravotné poisťovne, vám riadne hlboko načrie do vrecka. Mnohých prekvapia vysoké nedoplatky a vyššie preddavky na poistné budúci rok. Ako prezrádza expert na dane a odvody Jozef Mihál, exminister rezortu práce,  prakticky každý živnostník tak počas roka 2015 bude platiť ešte vyššie odvody ako ich platil v roku 2014. Pracovať na živnosť sa tak stáva čoraz menej atraktívnym.
 
Mnohí živnostníci majú do konca septembra dostať a zaplatiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia (ak podávali daňové priznanie do konca júna). V čom je aktuálna situácia v ročnom zúčtovaní odlišná od predchádzajúcich rokov? 

Rozdiel oproti ročnému zúčtovaniu za rok 2012 je v zásadne rozdielnom výpočte vymeriavacieho základu. Vlani sa postupovalo ešte „po starom“. To znamená, že základ dane za rok 2012, dosiahnutý z podnikania, sa zvýšil o sumu daňovo uplatnených odvodov na zdravotné poistenie a takto upravený základ dane sa delil koeficientom 2,14.

Pri ročnom zúčtovaní za rok 2013, ktoré prebehlo v uplynulých dňoch, sa postupuje inak. Základ dane za rok 2013 dosiahnutý z podnikania sa zvýšil nielen o odvody na zdravotné poistenie ale aj o odvody na sociálne poistenie. Takto upravený základ dane sa delil koeficientom 1,9.

Čiže, ide o dve zmeny pri určení vymeriavacieho základu a obe znamenajú zásadné zvýšenie vymeriavacieho základu. Pre mnohých živnostníkov, ktorí za rok 2013 vykázali zisk, to znamená zvýšenie poistného na zdravotné poistenie vypočítané v ročnom zúčtovaní oproti minulosti.

Výsledkom zúčtovania zdravotných odvodov za rok 2013 u mnohých živnostníkov sú vysoké nedoplatky a vyšší preddavok na zdravotné odvody od januára 2015. Čo danú situáciu spôsobilo?

Vysoké nedoplatky u mnohých živnostníkov sú spôsobené tým, že počas roka 2013 platili relatívne nízke preddavky - ale pomerne vysoké výsledné poistné v ročnom zúčtovaní znamená, že musia teraz doplácať vysoké nedoplatky.

A pokiaľ ide o preddavky vypočítané na rok 2015 chcem upozorniť, že tu už zdravotná poisťovňa používa koeficient 1,486. Čiže, nie koeficient 1,9 - použitý v ročnom zúčtovaní za rok 2013, ale znova nižší koeficient. Dôsledkom je vyšší prepočítaný mesačný vymeriavací základ pre preddavky roka 2015 - a vyššie preddavky.

Živnostníkom sa od nového roka opäť zvýšia zdravotné odvody. Prečo dochádza k takémuto zvýšeniu? Je predpoklad, že to bude kvôli znižujúcemu sa koeficientu pokračovať?

Tí živnostníci, ktorí vykázali  stratu, respektíve nízky kladný základ dane, platia v roku 2015 tzv. minimálne preddavky, vypočítané ako 14 % zo sumy 412 eur (minimálny vymeriavací základ pre rok 2015) a to je 57,68 eura.

Pre živnostníkov, ktorí sú v strate alebo majú pomerne nízky základ dane, nie je dôležitá výška koeficientu, ktorým sa delí upravený základ dane, ale dôležitý je medziročný rast priemernej mzdy. Tentoraz (rok 2015) ten nárast nie je príliš vysoký, ale pre rok 2016 má ísť o nárast o vyše 4 %.

Po zúčtovaní zdravotných odvodov má prísť na budúci rok aj zúčtovanie sociálnych odvodov, ktoré má v réžii Sociálna poisťovňa. Je to podľa vás dobré riešenie - ako by sa to malo podľa vás správne nastaviť?  

Aspoň jedna dobrá správa pre živnostníkov - ročné zúčtovanie sociálnych odvodov určite nebude ani za rok 2014, ani za roky 2015 a 2016. Vláda od tohto zámeru ustúpila.

Ako sa zmenia zdravotné i sociálne odvody od roku 2015? Na čo by sa mali živnostníci pripraviť a s čím musia rátať od budúceho roka?

V zdravotnom poistení sa má od 1. januára 2015 zaviesť odpočítateľná položka, a to bude znamenať zníženie zdravotných odvodov. Táto pozitívna novinka sa má však týkať len tzv. nízkopríjmových zamestnancov v pracovnom alebo služobnom pomere, živnostníkov nie. Živnostníkov však čaká zvyšovanie minimálneho základu, a tým i minimálnych odvodov, ďalšie znižovanie koeficientu pre výpočet vymeriavacích základov na sociálne i zdravotné odvody.

Prakticky každý živnostník počas roka 2015 bude platiť ešte vyššie odvody, ako ich platil v roku 2014. Pracovať na živnosť sa tak stáva čoraz menej atraktívnym. Ak sa skutočne schváli odpočítateľná položka na zdravotné odvody pre zamestnancov, pri mesačnom príjme do necelých 500 eur bude výhodnejšie zrušiť živnosť a pracovať ako zamestnanec. 
 
Možnosti optimalizácie odvodov sa za posledné roky značne oklieštili. Bude to pre nich do budúcnosti ešte ťažšie?

Jedna z mála výhod, ktorú ešte živnostníci majú, je fakt, že v prvom roku, roku a pol, neplatia sociálne odvody. Pozor, týka sa to len skutočne nového živnostníka. Ak niekto ako SZČO platí sociálne odvody, zruší živnosť a o rok si ju znova založí, musí platiť sociálne odvody okamžite po založení novej živnosti.

Je však fakt, že v určitých profesiách, kde si živnostník môže dovoliť pozastaviť živnosť (respektíve profesiách, kde je to prirodzené - napríklad pri stavebných činnostiach v zimnej sezóne), počas pozastavenia živnosti neplatí sociálne odvody a po obnovení pozastavenej živnosti je výpočet vymeriavacieho základu pre nové 12-mesačné obdobie výhodnejší, ako v minulosti. Pozastavenie živnosti tak je spôsob, akým môže časť živnostníkov ušetriť pri platení sociálnych odvodov. Tu však treba dodať, že šetrenie pri sociálnych odvodoch môže mať zlé dôsledky v budúcnosti -najmä pokiaľ ide o nízky starobný, či invalidný dôchodok. 
 
***
 
Rozhovor pre portál opoisteni.sk, celý článok nájdete tu:
 

Žiadne komentáre: