Súčasne sa však zaviedli obmedzenia pri výpočte osobného mzdového bodu pri výpočte dôchodkov a pri výpočte dávky v nezamestnanosti. Spolu s už existujúcimi obmedzeniami pri výpočte dôchodkov, ktoré znevýhodňujú ľudí s vyšším príjmom - a teda vyšším vymeriavacím základom, je to pre tých, čo lepšie zarábajú (ale nielen tých) možno tá povestná posledná kvapka, ktorá ich dovedie k úvahám, ako legálnym spôsobom znížiť svoj vymeriavací základ a tak znížiť výšku svojich odvodov - a ak sú zamestnancami tak i výšku odvodov ich zamestnávateľa.
Ukážme si desať možností, ako je možné v súlade so zákonmi Slovenskej republiky neplatiť z určitých príjmov odvody.
1. Zamestnanec (a jeho zamestnávateľ) neplatí odvody na sociálne a zdravotné poistenie napríklad z týchto príjmov:
- odstupné a odchodné
- náhrada za pracovnú pohotovosť
- odmeny pri životnom a pracovnom výročí zamestnanca
- odmeny pri odchode do starobného dôchodku
- plnenia nepeňažného charakteru poskytované zo zisku zamestnávateľa po zdanení
- plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru
Pozor, výnimkou je zdravotné poistenie a osoba, ktorá nemá štatút poistenca štátu a nie je zamestnancom ani SZČO - pri príjme tohto charakteru vyššom ako cca 60000 Sk ročne musí doplácať poistné na zdravotné poistenie.
3. Odvody sa neplatia z príjmov, ktoré dosahuje fyzická osoba - nepodnikateľ - na základe rôznych zmlúv uzatvorených podľa Občianskeho zákonníka: čo sú v praxi inominátna zmluva, zmluva o dielo, príkazná zmluva.
4. Odvody zo svojich príjmov neplatí prokurista obchodnej spoločnosti.
Pozor pri bodoch 3. a 4. je výnimkou zdravotné poistenie a osoba, ktorá nemá štatút zamestnanca ani SZČO - pri príjme tohto charakteru vyššom ako cca 60000 Sk ročne musí platiť (doplácať) poistné na zdravotné poistenie.
5. Štatutári a členovia štatutárnych orgánov právnickych osôb neplatia z príjmov za výkon svojej činnosti odvody na sociálne poistenie.
Pozor, odvody na zdravotné poistenie z týchto príjmov platia.
6. Živnostník pri akomkoľvek vysokom obrate neplatí odvody na sociálne poistenie, ak každý rok zruší a znovu založí živnosť, prípadne využije inštitút pozastavenia živnosti tak, aby každoročne k 1.7. živnosť nemal alebo ju mal pozastavenú.
7. Odvody (a ani dane) sa neplatia z podielov na zisku. Pozor, to platí len v prípade fyzickej osoby majetkovo zúčastnenej na právnickej osobe, ktorá podiely na zisku vypláca alebo fyzickej osoby, ktorá je štatutárom alebo členom štatutárneho orgánu právnickej osoby, ktorá podiely na zisku vypláca.
Teda v prípade s.r.o. musí ísť o spoločníka, v prípade a.s. o akcionára, v prípade družstva o člena družstva. Štatutármi sú konatelia, predseda družstva, predseda predstavenstva, členmi štatutárnych orgánov sú členovia správnych a dozorných rád, kontrolných komisií atď.
V prípade ostatných osôb (zamestnancov bez majetkovej účasti) sa odvody z podielov na zisku platia.
8. Žiadne odvody sa neplatia z príjmov z prenájmu. Z príjmov z prenájmu vo výške do 24900 Sk sa (v zásade) dokonca neplatí ani daň.
9. Z autorských honorárov sa neplatia odvody na sociálne poistenie.
10. Odvody na sociálne a zdravotné poistenie sa neplatia z tzv. náhodných a príležitostných príjmov - príjmov dosiahnutých a zdanených podľa § 8 zákona o dani z príjmov.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára